Atasay MYRAS ile kapı tokmağından yüzüğe bir tarih serüveni…

MYRAS’ın 2011 koleksiyonu “Binyılların Hazineleri Mezopotamya”ya, tarihin ve gizemin şehri Mardin ilham verdi. Mardin tarihinden esinlenilerek yola çıkılan koleksiyonda, taşıdıkları estetik değerleri ile belli bir devrin estetik anlayışını, sanat ve zevkini dile getiren önemli eserlerden olan kapı tokmakları, MYRAS “Binyılların Hazineleri Mezopotamya” Koleksiyonu’nun en gözde tasarımları oldu.

Taşın ve gizemin şehri Mardin… Tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren bir kültür şehri olan Mardin, Güneydoğu’nun şiirsel kentlerinden biri… Mardin’in 7 bin yıllık tarihi evleri ise sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da ilgi odağı… Mardin evlerinin en ilgi çeken parçalarında biri de kapı tokmakları… Mardin evi kapılarında iki ayrı tokmak bulunuyordu ve bunlardan biri erkekler için diğeri kadınlar içindi. Eve gelen kadın ise kadınlar için yapılan tokmağı ki bu tokmak zarif ve şıktı, erkek ise erkek için yapılan tokmağı çalıyordu.

Ödüllü Atasay tasarım ekibi, MYRAS 2011 koleksiyonu için Mardin tarihinden esinlenerek yola çıktı ve birbirinden değerli eserleri, eşsiz tasarımlar ile buluşturdu. Atasay tasarım ekibi, taşıdıkları estetik değerleri ile belli bir devrin estetik anlayışını, sanat ve zevkini dile getiren önemli eserlerden olan kapı tokmaklarına, MYRAS “Binyılların Hazineleri Mezopotamya” Koleksiyonu’nda adeta yeniden hayat verdi. Koleksiyonun en dikkat çeken parçalarından biri ise kapı tokmağından esinlenen yüzük oldu. Kybele’nin yuvarlak formlarını yansıtan kapı tokmağından esinlenilerek tasarlanan yüzük göz kamaştırıyor.

Binyılların Hazineleri Atasay’ın MYRAS’ında yeniden hayat buldu
Mardin’de; binlerce yıldır yan yana duran farklı din ve medeniyetlerin buluştuğu camiler, türbeler, kiliseler, manastırlar ve benzeri yapılar, MYRAS’ın “Binyılların Hazineleri Mezopotamya” Koleksiyonu’na ilham verdi. Anadolu’nun gizemli tarihi, Moda Tasarımcısı Özlem Süer ve Arkeolog Editör danışmanlığında ödüllü Atasay tasarım ekibinin hazırladığı MYRAS “Binyılların Hazineleri Mezopotamya” koleksiyonu ile yeniden hayat buldu.

Yüzlerce uygarlığa can veren kültürlerin buluşma noktası MYRAS “Binyılların Hazineleri Mezopotamya”, kendini farklılaştırmak isteyen kadınlara kültürel moda keyfi yaşatacak.

Büyülü topraklardan ilham alınarak hayat bulan MYRAS “Binyılların Hazineleri Mezopotamya” Koleksiyonu ile buluşmak için Türkiye’nin 120 noktasındaki Atasay mağazalarından birine uğramak yeterli.